klezmer

Wszechstronnie z Rzeszowa

Wady i zalety języków skryptowych

Języki skryptowe są prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem języków programowania. Choć cieszą się dużą popularnością, to nie są jednak bez wad.

Jakie są ich największe minusy, a jakie największe plusy? Przede wszystkim ich zaletą jest względna prostota. Oczywiście wciąż wymagają znajomości podstawowych aspektów związanych z programowaniem, ale to z ich użyciem łatwiej napisać prosty, nie zbyt wymagający program.

Jednocześnie jest to język, który wybacza znacznie więcej błędów. Niektóre błędy składniowe są automatycznie poprawiane, a dodatkowo obowiązuje mniej ścisła konwencja.

Bardzo łatwo i szybko można poprawić także błędy, które wcześniej popełniliśmy – dlatego język ten szczególnie polecany jest wszystkim tym, którzy dopiero zbierają pierwsze szlify związane z programowaniem. Prostota może być jednak także wadą.

W przypadku poważniejszych i bardziej skomplikowanych projektów, znacznie ciężej utrzymać program. Jednocześnie język skryptowy jest znacznie mniej wydajny przy tego typu programach niż języki z grupy kompilowanych.