Wady i zalety języków skryptowych

Wady i zalety języków skryptowych

31 stycznia 2019 Wyłącz przez Magdalena

Języki skryptowe są prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem języków programowania. Choć cieszą się dużą popularnością, to nie są jednak bez wad.

Jakie są ich największe minusy, a jakie największe plusy? Przede wszystkim ich zaletą jest względna prostota. Oczywiście wciąż wymagają znajomości podstawowych aspektów związanych z programowaniem, ale to z ich użyciem łatwiej napisać prosty, nie zbyt wymagający program.

Jednocześnie jest to język, który wybacza znacznie więcej błędów. Niektóre błędy składniowe są automatycznie poprawiane, a dodatkowo obowiązuje mniej ścisła konwencja.

Bardzo łatwo i szybko można poprawić także błędy, które wcześniej popełniliśmy – dlatego język ten szczególnie polecany jest wszystkim tym, którzy dopiero zbierają pierwsze szlify związane z programowaniem. Prostota może być jednak także wadą.

W przypadku poważniejszych i bardziej skomplikowanych projektów, znacznie ciężej utrzymać program. Jednocześnie język skryptowy jest znacznie mniej wydajny przy tego typu programach niż języki z grupy kompilowanych.

wyjatkowydom.pl