UNIX

UNIX

25 maja 2018 Wyłącz przez Magdalena

Do grupy starszych systemów operacyjnych, dających możliwość pracy zarówno na jednym komputerze jak i w systemie sieciowym jest system operacyjny UNIX. To on jest pierwszym, który wprowadził wiele nowych rozwiązań i koncepcji będących po dziś dzień w ogólnym użyciu.

Twórcy systemu zastosowali zasadę, że programy napisane powinny być proste, ale powinny dobrze realizować jedną, konkretną rzecz. Wspomniany system wywarł olbrzymi wpływ na kształt dzisiejszej informatyki, bez niego jej obraz byłby zupełnie inny.

Pomimo, iż system UNIX nie jest ani tak łatwy ani tak przyjazny dla użytkownika jak system Windows to posiada dużą liczbę swoich zwolenników. Wynika to z faktu, iż jest on napisany w języku wysokopoziomowym gwarantującym stabilność oraz maksymalne bezpieczeństwo zachowanych danych.

Co ciekawe jest to system o wiele trudniejszy w fazie instalacji, wymaga umiejętności i wiedzy, jednakże zapewnia bardzo dobrą kontrolę nad mocą obliczeniową komputera. Obecnie tenże system operacyjny dostępny jest w kilku wersjach, niektóre są nawet darmowymi.

platforma do szkoleń online