Trzeba leczyć wadę zgryzu

Trzeba leczyć wadę zgryzu

12 grudnia 2019 Wyłącz przez Magdalena

Patrzymy na zęby naszych dzieci i widzimy, że nie do końca wchodzą one w swoje miejsce tak jak powinny? Są lekko przekrzywione, a może wystają poza linię zębów, co nie prezentuje się zbyt ładnie? Owszem, wszelkie nieprawidłowości w wadzie zgryzu sprawiają, że ten nasz uśmiech nie jest zbyt piękny i czujemy, że gdzieś jest zaburzone poczucie estetyki. Ale co ważniejsze, pamiętajmy, że wada zgryzu, która jest nieleczona, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego też, jeśli tylko widzimy, że coś jest nie tak ze zgryzem naszego dziecka, to jak najszybciej powinniśmy udać się do stomatologa. Jeśli on uzna, że to konieczne, może się wówczas okazać, że zostaniemy skierowani dalej, a więc do ortodonty.

Dlaczego to takie ważne?

Zastanawiamy się dlaczego to takie ważne, aby od razu korygować dziecięcy zgryz, jeśli tylko zauważymy, że coś jest nie tak, jak być powinno? Po pierwsze źle ułożone zęby mogą się szybciej niszczyć, być bardziej narażone na ścieranie się czy mechaniczne uszkodzenia. Dodatkowo jeszcze wada zgryzu może powodować problemy z prawidłowym wysławianiem się, a wówczas jeśli nie poprawimy przyczyny problemu, to nawet najlepszy logopeda może nie udzielić nam należytej pomocy. No i oczywiście na samym końcu pozostają kwestie estetyki i wyglądu, a pamiętajmy, że dla dzieci – zwłaszcza w okresie dorastania, jest to bardzo ważna kwestia. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, aby poprawić zgryz u naszego dziecka, tym szybciej będzie ono mogło zapomnieć o tym problemie.

Odpowiednie rozwiązanie

Jeżeli stomatolog stwierdzi, że potrzebna jest tu pomoc specjalisty jakim jest ortodonta, to jak najszybciej powinniśmy się umówić do niego na wizytę. On sprawdzi nasze zęby, może się okazać, że zleci dodatkowe badania takie jak prześwietlenie, a następnie porozmawia z nami o możliwych rozwiązaniach. Może się okazać, że będziemy mieli dwie opcje do wyboru. Jedną będzie noszenie ruchomego apartu ortodontycznego, który będziemy mogli swobodnie ściągać. Drugą opcją może się okazać założenie aparatu na stałe, a więc będziemy go mogli zdjąć dopiero wówczas, gdy ortodonta uzna, że nasz zgryz prezentuje się tak jak powinien. To na jaką metodę się zdecydujemy, będzie zależało od wielu czynników, dlatego trzeba się im wszystkim dokładnie przyjrzeć, zastanowić się, która z tych opcji będzie dla nas najlepsza. Jeżeli nie jesteśmy przekonani czy faktycznie musimy pracować nad wyglądem zgryzu, to zawsze warto porozmawiać ze stomatologiem. On chętnie nam wyjaśni jakie czekają nas konsekwencje, jeśli tego zgryzu nie poprawimy.

periodent.com.pl gabinet dentystyczny katowice www.aviationcorner.pl