Stomatolog powinien wiedzieć o zgrzytaniu zębami
3 grudnia 2019Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak z pozoru niewinne czynności, mogą poważnie wpływać na stan naszego zdrowia. Nic dziwnego, przecież o wielu rzeczach nie mówi się na co dzień, bo nie widzimy ku temu powodów. Co więcej, czasami nawet nie wiemy, że wykonujemy jakieś destrukcyjne czynności, dopóki ktoś inny nam o nich nie powie. Tak właśnie dzieje się w przypadku zgrzytania przez sen.
Ponieważ śpimy, to nawet nie zdajmy sobie sprawy z faktu, że zgrzytamy zębami. Taka sytuacja będzie miała miejsce dopóki ktoś nam o niej nie powie, chociaż jeśli zgrzytanie jest naprawdę uciążliwe, to może się okazać, że będziemy się budzić z niezrozumiałym dla nas bólem szczęki. Ale dopóki nie dostaniemy sygnału co może być powodem tego bólu, możemy się nie domyślać jego źródła. Co jednak, kiedy już wiemy o zgrzytaniu zębami.
Pomoże stomatolog
Kiedy już się dowiedzieliśmy, że podczas snu zgrzytamy zębami, tak naprawdę jak najszybciej powinniśmy udać się do stomatologa. Oczywiście on niewiele nam pomoże na przyczynę problemu, którą może być np. nadmierny stres odreagowywany nieświadomie właśnie w ten sposób, ale za to pomoże naszym zębom. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że podczas zgrzytania zębami, wywieramy na nie ogromny nacisk.
To powoduje, że z jednej strony poprzez ocieranie górnych zębów o dolne przyczyniamy się do ich osłabiania i ścierania szkliwa. Z drugiej jeśli ten nacisk będzie zbyt duży, co niejednokrotnie w takich sytuacjach ma miejsce, może dojść do łamania się zębów, a wówczas konsekwencje tego typu zdarzeń będą jeszcze poważniejsze. Dlatego warto zawczasu się dowiedzieć, jak im zapobiegać. Co więcej tego typu sytuacja będzie prowadziła również do bólu w stawach skroniowo – żuchwowych, jak i do napięcia szyi oraz bólu głowy.
Odpowiednie działania
Jeżeli porozmawiamy z dentystą i powiemy mu o naszym problemie ze zgrzytaniem zębami, to będzie on się starał znaleźć dla nas odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich może się okazać zaproponowanie specjalnej nakładki na zęby. Po prostu w czasie wizyty stomatolog weźmie od nas odcisk górnych zębów, a następnie na jego podstawie wykona dla nas silikonową nakładkę na zęby. Co noc, przed pójściem spać będziemy ją nakładać, a ona z jednej strony będzie trochę unosiła nasze zęby do góry, a z drugiej nawet jeśli w nocy będziemy próbowali zgrzytać, to i tak zęby dzięki takiej osłonie będą pod dobrą ochroną, a i szczęka nie będzie ulegała uszkodzeniu.
Zgrzytanie zębów to wbrew pozorom bardzo poważna przypadłość. Dlatego im szybciej zaczniemy ją leczyć i jej zapobiegać, tym będzie lepiej.