Samospełniająca się przepowiednia

Samospełniająca się przepowiednia

25 marca 2019 Wyłącz przez Magdalena

Niestety, w żaden sposób nie da się zweryfikować tego, czy wróżenie ma jakikolwiek sens i czy istnieje możliwość przepowiedzenia przyszłości w sposób rzetelny. Ktoś mógłby powiedzieć, że jeśli wróżba się spełni, to znaczy, że była prawdziwa, ale przecież nie wiadomo, czy gdyby nie została ona wypowiedziana, to dany fakt by nie zaistniał. Jest jeszcze coś takiego, jak samospełniające się przepowiednie.

Są ludzie bardzo podatni na różnego rodzaju sugestie. Jeśli ktoś im powie, że ładnie dzisiaj wyglądają, to automatycznie w to uwierzą i poczują się pewniej, a może nawet staną się nieco odważniejsi. Jeśli taka osoba usłyszy jakąś wróżbę, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że w nią uwierzy, no chyba że w ogóle nie przykłada wagi do takich rzeczy.

Kiedy zaczniemy wierzyć w przepowiednię, to możemy podjąć określone działania, żeby jej spełnienie stało się bardziej prawdopodobne. Można to robić albo świadomie, albo podświadomie. Załóżmy, że samotny mężczyzna usłyszy od wróżki, że w najbliższym miesiącu spotka kobietę swojego życia.

Zapewne, będzie się on wówczas bardziej „rozglądał” za paniami, a nawet sam spróbuje porozmawiać z dziewczyną, która przypadnie mu do gustu. Będzie on wówczas przekonany, że faktycznie miłość jego życia jest na wyciągnięcie ręki i dlatego, mówiąc metaforycznie, będzie tę rękę śmielej wyciągał, co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo spełnienia się wróżby. Jeśli taka samospełniająca się przepowiednia jest pozytywna, to dobrze.

Gorzej jest wtedy, kiedy wróżka przepowie nam jakieś nieszczęście, które sami potem sprowokujemy.

https://www.i-kar.pl/oferta/badania/analiza-skladu-ciala/ www.kdk.info.pl