Nie pomoże, nie zaszkodzi?

Nie pomoże, nie zaszkodzi?

19 czerwca 2018 Wyłącz przez Magdalena

Problemów i kontrowersji związanych z lekami homeopatycznymi jest wiele, ale większość z nich dotyczy moralnej oceny osób, które takie leki wytwarzają i wprowadzają do sprzedaży. Krytyce podlega głównie żerowanie na naiwności (takie określenia padają ze strony zdeklarowanych przeciwników homeopatii).

Tymczasem, jeśli potraktować jako wykładnię wyniki badań naukowych, żaden homeopatyczny lek nie powinien zaszkodzić pacjentom sam w sobie. Skoro nie da się wychwycić żadnej substancji czynnej poza surowcami pomocniczymi (najczęściej jest to woda oraz cukier), to przecież od zażywania słodkiego syropu czy też małych słodkich kuleczek nikomu nic się nie stanie.

I może właśnie to jedna z kluczowych cech leków homeopatycznych – w żadnym razie nie zaszkodzą, a może akurat pomogą, jeśli dany organizm okaże się „kompatybilny” z założeniami takiej terapii. Pojawiają się jednak opinie, że spora ilość cukru zawarta w lekach homeopatycznych może paradoksalnie prowadzić do nasilenia niektórych objawów – na przykład przeziębienia lub grypy.

hemoroidy poznań usuwanie ósemek warszawa