Nie można ignorować bólu

Nie można ignorować bólu

8 stycznia 2020 Wyłącz przez Magdalena

Zęby mają to do siebie, że dość długo dzieje się z nimi coś złego, ale jednocześnie my nie mamy o tym żadnego sygnału. Fakt istnienia jakiegokolwiek problemu możemy wykryć wówczas jedynie w momencie, gdy systematycznie chodzimy na wizyty do stomatologa. Niestety, tak naprawdę nawyk ten wykazuje stosunkowo niewielka ilość ludzi. Czasami jest tak, że ząb nas trochę pobolewa.

Niestety, na początku wygląda to zazwyczaj tak, że pobolewa nas przez parę godzin, bierzemy tabletkę i przez kilka a nawet kilkanaście kolejnych dni nic się nie dzieje. To prowadzi do tego, że po prostu o tym, że taka sytuacja miała miejsce, najzwyczajniej zapominamy. A nie powinniśmy. Jeśli tylko choć przez chwilę czujemy, że boli nas ząb, to jak najszybciej powinniśmy udać się do stomatologa.

To naprawdę ważne

Dość często dzieje się tak, że problemy z zębami pojawiają się po cichu i przez długi czas nie mamy nawet najmniejszego sygnału, że dzieje się coś niedobrego. Nawet jeśli ten sygnał zaczyna się pojawiać, to może on mieć miejsce tak rzadko, że bardzo łatwo przyjdzie nam o nim zapomnieć, kiedy tylko zacznie działać tabletka przeciwbólowa. Niestety, w ten sposób zagłuszamy problem, ale go nie rozwiązujemy, a co się z tym wiąże, pozwalamy, aby bez problemów rozwijał się dalej. Dlatego też, jeśli choć raz i tylko przez chwilę poczujemy, że boli nas ząb, to jak najszybciej powinniśmy zapisać się na wizytę do stomatologa.

Im szybciej wykryje on przyczynę problemów i im szybciej zacznie ją leczyć, tym większa będzie pewność, że nie dojdzie do większego zakażenia, które mogłoby powodować dalsze komplikacje.

Zobaczmy jak to może działać

Im dłużej będziemy ignorować ból zęba, nawet taki, który będzie się pojawiał od czasu do czasu, tym większa będzie pewność, że zapalenie spokojnie będzie się dalej rozwijało. O ile na początku było powierzchowne i można było mu łatwo zaradzić, o tyle z każdym uciekającym dniem, będzie stawało się coraz mocniejsze, będzie przenikało przez kolejne warstwy zęba, a nawet bakterie mogą się dostać do naszej krwi – a wraz z nią do innych naszych narządów powodując ich zapalenie. Naprawdę z zębami nie ma co żartować.

Jeśli tylko poczujemy ból podczas jedzenia, albo ogólnie zauważymy, że zaczyna nas boleć ząb. To jak najszybciej powinniśmy się zapisać na wizytę do dentysty. Połknięcie tabletki przeciwbólowej pomoże tylko na chwilę i będzie stanowiło zamaskowanie problemu, a nie jego definitywne usunięcie. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym gorsze mogą być tego konsekwencje.