Europejska Karta Dawcy

Europejska Karta Dawcy

25 marca 2018 Wyłącz przez Magdalena

Narodzenie się dziedziny transplantologii z pewnością było przełomowym momentem w historii całej medycyny. Umiejętność przeszczepiania organów i tkanek daje ogromne możliwości i pozwala ratować nawet życie osób, których przypadki wydają się całkowicie beznadziejne. Niestety, nawet pomimo rozwoju technologii i umiejętności, sytuacja potrzebujących przeszczepu pacjentów nie jest tak różowa, jak mogłoby się wydawać. Największym problemem transplantologii jest ogromny popyt na zdatne do przeszczepu organy, przy jednoczesnej podaży niezaspokajającej potrzeb tego specyficznego „rynku”.

Mówiąc prościej: jest znacznie więcej osób, które potrzebują wszczepienia organów niż tych, które chcą lub mogą takowe zaoferować. Odpowiedzią na ten problem ma być istnienie Europejskiej Karty Dawcy. Jest to nic innego jak deklaracja, w myśl której lekarze mają prawo pobrać organy od wyrażającej na to zgodę osoby w razie jej nagłej śmierci. Niejednokrotnie podjęcie takiej decyzji jest łatwiejsze dla samego przyszłego dawcy, niż dla jego bliskich w razie ewentualnego wypadku.

Według przedstawicieli Komisji Europejskiej, ma to nie tylko zwiększyć ilość organów zdatnych do przeszczepów, ale również uwrażliwiać społeczeństwo na tę tematykę. 
Sprawdź również: staż IT. 

Schodołazy Gąsienicowe https://tanie-schodolazy.pl/schodolazy-kroczace-uzywane.php